Тип відлікового пристрою, форма і розміри його шкал і покажчиків визначаються з урахуванням: а) призначення, конструкції і класу точності приладу; б) необхідної довжини шкали, яка залежить від меж зміни вимірюваноївеличини, ціни і довжини поділки шкали; в) місця розташування шкали в приладі; г) освітлення, зручності спостереження за шкалою й інших факторів. Основними показниками оцінки відлікових пристроїв є похибка відліку та оперативність зняття відліку.
Тип відліковогопристрої: стрілочні (аналогові) і цифрові вольтметри.
Класифікаційна схема засобів лінійних вимірювань. Тип відлікового пристрою залежить від конструкції вимірювального засобу. Стрілочний відлік (СО) застосовується в механічних системах (індикатори,пружинні вимірювальні головки) і в ряді вимірювальних перетворювачів. Оптичні прилади випускають з окулярним і екранним візуванням і відліком. Останні менше стомлюють очі оператора і сприяють підвищенню точності і продуктивності вимірювань.Відлікові шкали приладів і вимірювальних головок можуть бути лінійними, кутовими і круговими. На кожній шкалі є штрихи і числові відмітки. У ряді випадків використовують вимірювальні і контрольні пристрої з дистанційним відліком, коли вхідний (чутливий)елемент вимірювальної системи і відліковий пристрій пов'язані мобільним з'єднує ланкою і коли вони знаходяться на значній відстані один від одного. Контрольні засоби використовують і без перетворювача, наприклад жорсткі калібри (РК) і автомати з клиновий щілиноюдля сортування тіл кочення.
Тип відлікового пристрою залежить від конструкції вимірювального засобу. Стрілочний відлік (СВ) застосовується в механічних системах (індикатори, пружинні вимірювальніголовки) і в ряді вимірювальних перетворювачів.
За типом відлікового пристрою розрізняють аналогові і цифрові прилади. В аналогових приладах вимірювана або пропорційна їй величина безпосередньо впливає на положення рухомої частини, на якій розташоване відліковий пристрій. У цифрових приладах рухома частина відсутня, а вимірювана або пропорційна їй величина перетворюється в числовий еквівалент, реєстрований цифровим індикатором. Мікропроцесори дозволяють істотно підвищити продуктивність і точність вимірювальних приладів, надаючи їм додаткові функції обробки результатів вимірювань.
За типом відлікового пристрою розрізняють аналогові і цифрові прилади. В аналогових приладах, вимірювана або пропорційна їй величина безпосередньо впливає на положення рухомої частини, на якій розташоване відліковий пристрій. У цифрових приладах рухома частина відсутня, а вимірювана або пропорційна їй величина перетворюється в числовий еквівалент, реєстрований цифровим індикатором. Мікропроцесори дозволяють істотно підвищити продуктивність і точність вимірювальних приладів, надаючи їм додаткові функції обробки результатів вимірювань.
За типом відлікового пристрою, застосовуваного для статичного зважування, розрізняють ваги: з покажчиком рівноваги; із Коромислово-шкальні; врівноважуючим пристроєм; із циферблатні відліковим пристроєм; із проекційним відліковим пристроєм; із дискретно-цифровим відліковим пристроєм.
За типом відлікового пристрою електро-радіовимірювальні прилади діляться на стрілочні (аналогові) і цифрові.
За типом відлікового пристрою розрізняють аналогові і цифрові прилади В аналогових приладах вимірювана або пропорційна їй величина безпосередньо впливає на положення рухомої частини, на якій розташоване відліковий пристрій. У цифрових приладах рухома частина відсутня, а вимірювана або пропорційна їй величина перетворюється в числовий еквівалент, реєстрований цифровим індикатором. Мікропроцесори дозволяють істотно підвищити продуктивність і точність вимірювальних приладів, надаючи їм додаткові функції обробки результатів вимірювань.
Схема механізму настройки і тип відлікового пристрою визначаються в залежності від заданих меж зміни параметрів налаштовуваного приладу, допустимої абсолютної похибки [АП] установки валика виконавчого елемента, призначення, місця установки і умов експлуатації приладу та інших факторів,
Вона залежить від типу відлікового пристрою.
Для вимірювання координат і швидкості будь вихідний пристрій має відлікового пристрій того або іншого виду , яке дозволяє реалізувати метод оцінки параметра по максимуму вихідної напруги. При визначенні положення максимуму вносяться додаткові помилки, які залежать від типу відлікового пристрою.
Урівноваження у вагах з автоматичним відліком проводиться найчастіше за рахунок зміни кута відхилення маятникового противаги (квадранта), а в вагах меншій точності - за допомогою пружинного динамометра. відліковий пристрій виконується зазвичай у вигляді циферблатні головки з механічною передачею переміщень чутливого елемента (квадранта, пружини) на стрілку. За типом відлікового пристрою ці ваги часто називають циферблатними.