Токарно-револьверний верстат із вертикальною віссю револьверної головки(рис.1, а) складається з станини 1, передньої бабки 4 з коробкою швидкостей 3, коробки подач 2, револьверного супорта 7 з револьверною головкою 6, поперечного супорта 5, барабанів задніх 8 і передніх 9 упорів. Кожна грань револьверної головки має отвір для встановлення різального інструмента. При відведенні супорта в крайнє праве положення револьверна головка автоматично повертається на 1/6 частину оберта і стає в наступну позицію. Разом з револьверною головкою повертається на одну позицію і барабан упорів 8. При поздовжній обробці заготовки встановлений на кожній позиції на певну довжину обробки упор відключає автоматичну подачу, що забезпечує однакову довжину обробки партії деталей.
Поперечний супорт 5 з чотирирізцевим різцетримачем переміщується в поздовжньому і поперечному напрямах.
Для патронних робіт на передньому кінці шпинделя встановлюють само-центруючий патрон. При обробці деталей із прутка його пропускають крізь отвір у шпинделі і закріплюють найчастіше у цанговому патроні. У цьому випадку розкріплення прутка, подача його на потрібну довжину і закріплення здійснюються автоматично за допомогою спеціального механізму!
На рис. 1, б наведено схему налагодження револьверного верстата для обробки з прутка втулки і показано послідовність операцій: 1 - подача прутка до упора; 2 - зацентрування; 3 - свердління отвору на половину глибини з одночасним точінням двох циліндричних поверхонь і фаски; 4 - свердління отвору на потрібну глибину; 5 - розвертання отвору; 6 -нарізання зовнішньої різьби; 7- точіння фасонним різцем; 8 - накатування втулки; 9 - відрізання готової деталі.
Рис.1 Токарно-револьверний верстат з вертикальною віссю револьверної головки: а - загальний вигляд; б - схема налагодження верстата для обробки втулки