Технічні вимірювання в умовах машинобудівного виробництва повинні оцінювати якість деталей, зібраних вузлів і машин. Основним призначенням технічних вимірювань є забезпечення взаємозамінності і попередження браку.
Під взаємозамінністю прийнято розуміти властивість деталей займати свої місця у вузлі без додаткової механічної обробки або пригону, а також їх здатність після місцеположення виконувати свої функції з дотриманням вимог, вказаних відповідними технічними умовами.
Конструктор об'єкту, розробляючи креслення деталей, прагне до призначення таких допусків і технічних умов, які забезпечили б досягнення повної взаємозамінності.
Трудомісткість і вартість виготовлення деталей різко зростають навіть при незначному підвищенню допусків. Величини допусків, класи точності виготовлення деталей є чинниками, що значною мірою визначають собівартість виробів.
У кожній деталі найбільшою ймовірністю володіють розміри, що знаходяться в середній зоні поля допуску. Меншою ймовірністю володіють граничні або наближаються до них розміри. Отже, якнайменшою ймовірністю володіють крайні значення суми розмірів ряду зв'язаних деталей.
Правильна побудова технології контролю, доцільний вибір типу і конструкцій контрольно-вимірювальних засобів (калібрів, контрольних пристосувань і приладів) вимагають як попередню умову наявності креслень деталей (вузлів, виробів), в яких з урахуванням всіх конструктивних вимог, можливостей технології виготовлення і технічних вимірювань були б встановлені:
а) точність розмірів і геометричних форм поверхонь (макрогеометрія поверхні);
б) точність взаємного розташування поверхонь;
в) ступінь чистоти поверхонь (мікрогеометрія поверхні);
г) різні додаткові технічні умови.
Конструктор об'єкту, розробляючи креслення деталей і вузлів, повинен
всесторонньо оцінити технологічну можливість забезпечення і контролю всіх допусків і технічних умов.