Гідроапаратом називається пристрій, призначений для зміни або збереження заданого постійного тиску або витрати робочої рідини, або для зміни потоку робочої рідини. Залежно від ступеня відкриття робочого прохідного перерізу гідроапаратура підрозділяється на регулюючу і спрямовуючу.
Регулює гідроапаратурою за рахунок часткового відкриття робочого прохідного перерізу змінюється тиск, витрата і напрямок потоку робочої рідини в гідросистемі. Напрямна гідроапаратура призначена тільки для зміни напрямку потоку робочої рідини, що досягається шляхом повного відкриття або закриття робочого прохідного перерізу гідроапарата.
В гідросистемі і на окремих її ділянках гідроапаратурою забезпечується створення необхідних зусиль і крутних моментів, швидкостей руху вихідних ланок і потрібній послідовності включення в роботу гідродвигунів або інших елементів гідроприводів. В залежності від конструкції запірно-регулюючого елемента гідроапаратів поділяються на золотникові, кранові та клапанні; по зовнішньому впливу на запірно-регулюючий елемент - на регульовані і настроюються, а за принципом дії - на гідроклапани і неклапанного дії.
В золотникових гідроаппаратах запірно-регулюючим елементом є золотник; в кранових - кран; в клапанних - клапани різної конструкції. У регульованих гідроаппаратах тиск і витрата робочої рідини можуть бути змінені в процесі роботи гідроаппаратов, а в настроюваних - тільки в неробочому стані гідроаппаратов.
Гідроклапаном називається гідроапарат, в якому величина відкриття робочого прохідного перерізу змінюється від впливу проходить через нього потоку робочої рідини. Гідроапарат, в якому величина відкриття робочого прохідного перерізу не змінюється від впливу проходить потоку, називається гідроаппаратом не клапанного дії.
Гідроклапани класифікують за їх призначенням і по впливу потоку на запор але-регулюючий елемент. За призначенням розрізняють: гідроклапани тиску-регулюючі гідроапаратів, призначені для регулювання тиску робочої рідини (напірні, редукційні, різниці тиску, співвідношення тиску в подводимом і який відводиться потоки робочої рідини;
Гідроклапани, що керують потоком робочої рідини (дільники і суматори потоків, зворотні клапани, гідрозамки, гідроклапани витримки часу та ін). За характером впливу потоку на запірно-регулюючий елемент гідроклапани діляться на клапани прямої і непрямої дії.
У гідроклапанах прямої дії величина відкриття робочого прохідного перерізу змінюється в результаті безпосереднього впливу потоку робочої рідини на запірно регулюючий елемент. У гідроклапанах непрямої дії потік спочатку впливає на допоміжний запірно-регулюючий елемент, переміщення якого викликає зміну положення основного запірно регулюючого елемента цього клапана.
Будь клапан, включений в гідросистему, знаходиться під впливом таких сил: ваги рухомих частин клапана і знаходиться в ньому робочої рідини; сил тертя; зусилля, створюваного пружиною; сил тиску рідини на поверхні запірно регулюючих елементів. Під дією цих сил клапан знаходиться у вихідному (відкритому чи закритому) стані. Якщо під час роботи гідроприводу з якихось причин відбудеться зміна напрямку дії рівнодіючої зазначених сил, запірно регулюючий елемент клапана переміститься і вийде з вихідного положення. У момент початку переміщення цього елемента виникають нові сили, яких не було при вихідному положенні клапана: інерція; сила гідродинамического впливу потоку і сила гідравлічного опору рідини, що протікає через клапан. Для конкретної конструкції клапана ці сили залежать від маси запірно-регулюючого елемента і прискорення його переміщення, а також від швидкості течії рідини через клапан, тобто від витрати і від робочого прохідного перерізу. Після під'емнозапорно-регулюючого елемента, при новому співвідношенні сил і відповідному цього співвідношенню перепаді тисків, цей елемент встановиться на певній висоті, пропускаючи крізь себе рідину. Всяка зміна перепаду тисків викликає відповідну зміну витрати через клапан і навпаки. При незмінному перепаді тисків зміна витрати також викликає зміну положення запор нерегулирующего елемента клапана. Таким чином, клапани автоматично відгукуються на всяке зміна параметрів роботи гідросистеми. Здатність клапанів реагувати на зміни витрат або тиску в гідросистемі називається чутливістю клапана.
До гідроаппаратуре неклапанного дії відносяться дроселі - регулюючі гідроапаратів для підтримки заданої величини витрат в залежності від величини перепаду тисків в підведеному потоці і який відводиться потоки робочої рідини. З точки зору положень гідравліки дросель являє собою нерегульоване або регульоване активну гідравлічний опір. У регульованих дроселях гідравлічний опір змінюють шляхом зміни площі прохідного перерізу робочих вікон, довжини каналу, по якому рухається рідина, або іншим шляхом. Зі зміною гідравлічного опору відповідно змінюється витрата рідини через дросель.
Для того щоб дросель відповідав своєму призначенню, його опір має бути більше опору каналу, в якому він встановлений. Це можливо, якщо швидкість руху рідини в прохідному перерізі дроселя буде в 9-10 разів більше швидкості в трубопроводі або в каналі, де встановлений цей дросель.
Так само, як і гідророзподільники, регулюючу і спрямовуючу гидроаппаратуру випускають в трьох виконаннях: різьбового, фланцевого та стикового приєднання. До конструкційних матеріалів для регулюючої та спрямовуючої гідроапаратури пред'являються такі ж вимоги, що і до конструкційних матеріалів, застосовуваних при виготовленні гідророзподільників.
Велика частина регулюючої гідроапаратури нормалізована, що дозволяє при проектуванні гідроприводів приймати потрібні гідроапаратів, не піддаючи їх яким-небудь конструктивного розрахунку.
Гідроаппарата називається пристрій, призначений для зміни або підтримки заданого постійного тиску або витрати робочої рідини, або для зміни напрямку потоку робочої рідини. Гідроапаратура підрозділяється на регулюючу і спрямовуючу.
Регулююча гідроапаратура змінює тиск, витрата і напрямок потоку робочої рідини за рахунок часткового відкриття робочого прохідного перерізу.
Напрямна гідроапаратура призначена тільки для зміни напрямку потоку робочої рідини шляхом повного відкриття або закриття робочого прохідного перерізу.
Робоче прохідний перетин гидроаппаратов змінюється при зміні положення запірно-регулюючого елемента, що входить в їх конструкцію.
За принципом дії запірно-регулюючого елемента: - гідроклапани; - гідроапаратура НЕКЛАПАННОЮ дії (дроселі).
Залежно від конструкції запірно-регулюючого елемента гідроапарати поділяють на: - золотникові; - кранові; - клапанні.
За зовнішнього впливу на запірно-регулюючий елемент: - регульовані; - налаштовуються.
Гідроклапаном називається гідроапарат, в якому величина відкриття робочого прохідного перерізу змінюється від впливу проходить через нього потоку робочої рідини.
За характером впливу на запірно-регулюючий елемент гідроклапани можуть бути прямої і непрямої дії. У гідроклапанами прямої дії величина відкриття робочого прохідного перерізу змінюється в результаті безпосереднього впливу потоку робочої рідини на запірно-регулюючий елемент. У гідроклапанами непрямої дії потік спочатку впливає на допоміжний запірно-регулюючий елемент, переміщення якого викликає зміну положення основного запірно-регулюючого елемента.
Гидроаппарата НЕКЛАПАННОЮ дії називається гідроапарат, в якому величина відкриття робочого прохідного перерізу не залежить від впливу потоку проходить через нього робочої рідини. Такі гідроапарати інакше називають дроселями. З точки зору положень гідравліки дросель являє собою активну гідравлічний опір.
Гідророзподільник, керування гідроциліндром за допомогою гідророзподільника
Принцип роботи гідророзподілювача