Тема 19 Машинобудівні матеріали, їх класифікація та властивості.
Машинобудування, як провідна галузь промисловості. Машинобудівні матеріали – метали та сплави, неметали, композиційні матеріали, їх характеристика. Властивості металів, поділ металів на чорні та кольорові.
Чавун, його хімічний склад та властивості. Марки чавуну. Умовні позначення марок чавуну.
Сталі, їх хімічний склад та властивості. Класифікація сталей за призначенням, хімічним складом, якістю, способом виробництва. Умовні значення марок сталей – вуглецевих та легованих , їх механічні та технологічні властивості, область використання.
Роль кольорових металів у техніці та промисловості. Класифікація кольорових металів за фізичними та хімічними властивостями, ступенем чистоти. Мідні сплави – латуні та бронзи. Їх хімічний склад, властивості, умовні значення марок сплавів, область застосування. Сплави на основі алюмінію. Їх класифікація, хімічний склад та властивості. Умовні позначення марок сплавів, область застосування. Неметалічні машинобудівні матеріали.
Тема 20 Технологія одержання заготовок методом ліття. Лиття у піщанні форми.
Способи одержання заготовок у машинобудуванні. Суть способу одержання заготовок методом ліття. Види лиття. Вимоги до матеріалів для ліття заготовок. Ливарна форма – основне пристосування у ливарному виробництві.
Одноразові та багаторазові форми. Технологія ліття у одноразові піщані форми. Послідовність виконання операцій, їх зміст та особливості. Обладнання та інвентар. Техніко-економічні показники ливарного виробництва.
Тема 21 Спеціальні способи ліття.
Технологія ліття у металеві форми. Переваги та недоліки способу. Ліття в багаторазові форми – технологія, переваги та недоліки. Технологія ліття в кокіль. Послідовність операцій, їх характеристика. Технологія ліття під тиском. Область застосування.
Відцентрове ліття. Особливості технологічного процесу та одержуваних виливків. Обладнання для ліварного виробництва – плавні печі, кокільні верстати, машини ліття під тиском та відцентрового ліття.
Тема 22 Технологія обробки металів тиском.
Сортамент прокату, одержуваного вальцюванням.
Вальцювальний стан та його складові Заготовки для вальцювання – блюмінги та слябінги. Волочіння. Суть процесу, види одержуваної продукції, обладнання.
Пресування. Суть процесу, область застосування, види одержуваної продукції.
Кування. Види – ручне, машинне та основні технологічні операції. Ковальський інструмент та обладнання .Область застосування цього виду обробки.
Штампування. Види, переваги та недоліки способу.
Послідовність технологічних операцій при одержанні заготовок чи деталей штампуванням.
Тема 23 Технологія обробки металів різанням
Тема 24 Технологія та види зварювання.
Тема 25 Основи технології складання виробів.
Класифікація складальних з’єднань – рухомі та нерухомі, роз’ємні та нероз’ємні, їх характеристика.
Геометрична та фізична точність складання . Основні методи складання - повної взаємозамінності, селективного складання, метод індивідуальної підгонки. Особливості використання цих методів.
Тема 26 Практична робота №2
Розрахунок виробничої потужності механічної дільниці по виготовленню
деталі методом механічної обробки.
Тема 27 Практична робота №3
Розрахунок виробничої самовартості деталі, виготовленої методом
механічної обробки.